ŽABÍ SVĚT

VŠECHNY VÁS SRDEČNĚ VÍTÁM VE SVÉM ŽABÍM SVĚTĚ

ZAJÍMAVOSTI

Žáby na pokraji zkázy

Když se před rokem objevila zpráva, že žábám hrozí vyhynutí, dávali biologové vinu plísni Batrachochytrium dendrobatidis.

Houba napadá obojživelníky a žáby by mohla zcela zničit. Mluvilo se dokonce o největším vymírání druhů od dob dinosaurů.

Teď bijí vědci na poplach znovu. Nevarují ale před plísní, nýbrž před člověkem.


Ohrožená delikatesa

Žáby patří v mnoha zemích mezi oblíbené pochoutky. Podle nedávno zveřejněné studie jich lidé každý rok snědí až jednu miliardu.


Žáby by mohly dopadnout stejně jako některé druhy ryb. I ty lidé konzumují ve velkém.

"Žáby se objevují na jídelníčcích školních jídelen v Evropě a na tržištích a jídelních stolech v Asii," píše v odborném časopise Conservation Biology Corey Bradshaw z Univerzity v Adelaide.

Ke znepokojivým číslům došel Bradshawův tým poté, co analyzoval obchodní statistiky OSN. Jako vývozní artikl v nich figurují i v přírodě odchycené žáby.

Vůbec největšími dovozci jsou podle nich Francie a Spojené státy. Žabí stehýnka jsou ale žádaným zbožím i v asijských zemích.

Největším exportérem je naopak Indonésie - na trh každoročně dodá 5000 tun žab.

Obchod kvete

Mnohé žabí druhy přitom balancují na pokraji zkázy. Podle organizace Amphibian Ark jich každý rok zmizí nejméně deset, a to právě vinou už zmiňované plísně Batrachochytrium dendrobatidis.

"Obojživelníci, mezi něž žáby patří, náleží do nejvíce ohrožené skupiny živočichů - kvůli nemocem, mizení jejich přirozeného prostředí a klimatickým změnám," cituje Bradshawa britská stanice BBC.

Na Červeném seznamu jich figuruje zhruba třetina z celkem 5500.

Obchodu s žabími stehýnky se přitom v posledních 20 letech nebývale daří. "Z pouhé sezónní záležitosti se stal celoroční mezinárodní obchod," uvedl Corey Bradshaw.

Právě ze stoupající poptávky mají biologové strach. Žáby by totiž mohly co nevidět dopadnout jako některé druhy ryb.

Rybáři už zdevastovali rybí populace ve Spojených státech, Evropě, Indii, Bangladéši i Indonésii. V některých oblastech, někdejších rybářských rájích, už se ryby vůbec nevyskytují.Zdroj: Aktuálně,cz


Žádné komentáře
 
založeno 18.10.2006